Vyjížďky do přírody a jiné akce

s koňmi bez stresu

v krásné přírodě České Kanady

Vyjížďky do přírody a jiné akce

S KOŇMI BEZ STRESU

v krásné přírodě České Kanady

28.10.2021

Kroužky pro děti na jaro je možné se domluvit, viz kontakty níže.

1.5.2021

Máme aktualizované ceny pro letošní rok, více info v ceníku.

 

1.1.2021

Všechny vyjížďky a jiné akce s koňmi je potřeba domluvit dopředu, ať už telefonicky, mailem, přes WhatsApp, Facebook messenger či kontaktní formulář. Více info v kontaktech

Co nabízíme

Líbí se Vám koně, ale bojíte se jich?
Nebo Vás lákají dobrodružné cesty na koních do nádherné přírody České Kanady?
Chcete si vytvořit vztah s koněm, který žije v prostředí bez stresu, od prvního seznámení, čistění a vodění, až po krásnou vyjížďku do terénu?

Tak to jste na dobrém místě. Ať už jste malí či velcí, úplní začátečníci či zkušení jezdci,
pro každého máme něco zajímavého.

Maximální přípustná váha jezdce je podle jezdeckých schopností 90-100 kg

Co s sebou

Činnost kolem a na koni může snadno zašpinit oblečení. Nejlepší je proto si vzít na sebe takové oblečení, které je pohodlné a zároveň se může ušpinit. Pro jízdu na koni jsou vhodné dlouhé kalhoty a pevné boty, klidně typu pohorky. Tenisky taky můžou být, rozhodně však nedoporučujeme sandály apod. Při své první jízdě na koni jsem měl obavy, jestli nevadí například křiklavě červená bunda, ale pestrých barev se netřeba bát, našim koním rozhodně nevadí. Jezdecké přilby jsou zadarmo k zapůjčení přímo u nás. 

Na vlastní nebezpečí

Koně jsou přirození býložravci a jsou tedy kořistí pro šelmy. Proto se občas lekají a případné nebezpečí automaticky řeší útěkem. Máme celkově velice klidné koně, takže nikam šíleně neběhají, ovšem situacím kdy se leknou, uskočí do strany, případně popoběhnou, se nedá úplně zabránit. Nechceme nikoho vystrašit, to opravdu ne, ale nedá se odmyslet určité riziko spadnutí právě v takových situacích, asi podobně jako existuje riziko pádu, když se postavíte v zimě na lyže. Snažíme se, aby to celé bylo bezpečné, ovšem když se kůň lekne, tak není zaručeno, že to vždy s jistotou usedíte. Proto je taky celý program na vlastní nebezpečí.

Náš přístup

Koně jsou od přírody krásná a velmi inteligentní zvířata. Naše snaha je, aby naše koně měli podmínky k tomu, aby mohli fungovat skutečně jako koně. Snažíme se tudíž, aby nebyli ve stresu a měli podmínky k přirozenému fungování. Takto si mohou budovat vztahy mezi sebou ve stádu, a také se můžou projevovat ve vztahu s člověkem. Z toho důvodu jsou naše koně 24 hodin denně venku, společně v jednom stádu. Důležitá je pro nás pohoda jezdce i koně. Když na nich jezdíme, nestrkáme jim udidlo (takové to železo do huby), ale snažíme se o spolupráci mezi jezdcem a koněm. Řídíme koně pomocí bezudidlových uzdeček, což pro jezdce není v podstatě rozdíl, ale pro koně je to rozdíl obrovský, a jezdíme převážně v pohodlných westernových sedlech. Koním nenutíme své vlastní představy o tom, jak by kůň měl správně fungovat, ale naopak ho respektujeme takového, jaký je. Tím vzniká pouto mezi jezdcem a koněm a kůň tak reaguje přímo na člověka. A právě takový vztah s koněm, kdy kůň reaguje na konkrétního člověka, a ne jako naučený stroj či pouhý dopravní prostředek, je to, co pro nás má velkou hodnotu.

Ceník

Vyjížďka pro jednotlivce

Jezdec musí umět ovládat svého koně alespoň v kroku

750 Kč

na osobu na hodinu

Program pro menší děti

Vyčistíme a pomazlíme poníka, osedláme a na chvíli pojezdíme v sedle. Program na cca půl hodiny.

300 Kč

na osobu

Víkend s koňmi

Dvoudenní kurz s koňmi pro skupinu minimálně pěti lidí

Vhodné pro úplné začátečníky i pokročilejší jezdce

Bez ubytování a stravy

3000 Kč

na osobu na dva dny

Vyjížďka pro dva a více lidí

Tato varianta je možná i pro úplné začátečníky

Minimální počet účastníků jsou dva jezdci

600 Kč

na osobu na hodinu

Kroužek pro děti

Pravidelný kroužek pro děti. Vhodné pro úplné začátečníky i pokročilejší děti. Minimální věk cca 7 let.

300 Kč

na dítě na hodinu a půl

Dvoudenní putování

Putování s koňmi v kroku, případně občas klusu, do přírody České Kanady.

Jezdec musí umět ovládat svého koně alespoň v kroku a při vodění ze země. Minimální počet účastníků je pět jezdců.

Pouze pro naše stálé účastníci, cena je podle individuální domluvy.

O nás

Rádi bychom se Vám představili. Jsme Jana a Tomáš Vertelmanovi a bydlíme na jihu Čech, v Hůrkách u Nové Bystřice. Jsme zaměstnaní ve firmě Tomášova táty a jeho ženy, kteří vlastní celkem 12 koní a 2 poníky. S těmito koňmi pracujeme a organizujeme různé aktivity, od hodinových vyjížděk až po vícedenní akce. Koně máme na pastvině v Hůrkách hned vedle rybníka „Velký jezdec“, čímž vznikl náš název „U Velkého jezdce“. Od roku 2011 jsme manželé a máme tři krásné dcerky, Evelyn, Elis a Lia. Od začátku našeho vztahu nás spojují právě koně, kterým se snažíme věnovat co možná nejvíce. Koně jsou tak nedílnou součástí našeho života.

Prakticky fungujeme tak, že Jana koně trénuje a připravuje na jezdění, a k tomu jezdí s lidmi na vyjížďky, víkendové kurzy, kroužky apod. Tomáš se stará o technické zázemí, tedy aby bylo postaráno o koně, domlouvá různé vyjížďky a jiné koňské akce, a vypomohl čím je potřeba. 

Jana Vertelmanová

Jsem Hůrecká rodačka, bydlím tu již 30 let. Na koni jsem seděla poprvé v pěti letech a od té doby už mě to nepustilo. I přes jiné představy rodičů jsem byla pevně rozhodnutá vystudovat chov koní a jezdectví. Hned po škole jsem dostala tu fantastickou příležitost začít pracovat s koňmi přímo na Hůrkách u Vertelmanů. Od té chvíle uběhlo několik let, postupně jsme se dali dohromady s manželem Tomášem, a spolu jsme zorganizovali mnoho koňských akcí, které mě baví.

Tomáš Vertelman

Narodil jsem se v roce 1988 v Holandsku, kde jsem žil do svých necelých patnácti let. Pak jsem se odstěhoval do Čech za svým tátou a jeho ženou. Po pěti letech studia na gymnáziu v Praze jsme se přestěhovali do Hůrek, a od té doby zde žiji a pracuji. Ke koním jsem se dostal až ve svých sedmnácti letech, ale o to víc jsem se do života s nimi zamiloval. Na našich koních mě nejvíce fascinují jejich upřímné reakce. Žádná přetvářka ve vztahu s koněm totiž nefunguje, jednoduše reagují přímo na mé postoje a nálady. Stejně tak vidím naše koně reagovat na ostatní lidi. Jsou díky tomu úžasný prostředek ke zkoumání toho, kdo jak funguje ve vztazích a co udělat, aby to spolu klapalo. Mám rád zážitky na koních, které v člověku ještě dlouho zůstanou. Mluvím česky, anglicky, holandsky a německy.

Koně U Velkého jezdce

Kontakty

U Velkého jezdce

Tomáš a Jana Vertelmanovi
Hůrky 16, Nová Bystřice

Tomáš | +420 603 252 165
[email protected]
[email protected]
pferdereiten.cz